A inceput Festivalul Internațional de Teatru de Stradă București B-fit in the street!

Primăria Capitalei prin ARCUB organizeaza in perioada 13 iulie – 5 august Festivalul Internațional de Teatru de Stradă București B-FIT in the Street.

Cea de-a zecea ediție a festivalului, intitulată „O poveste românească în Anul Centenarului”, aduce la București patru weekend-uri de spectacole de teatru de stradă, iar programul primului weekend de festival, care se desfășoară în puncte centrale din București, include o gamă variată de spectacole mobile, spectacole fixe și ateliere susținute de artiști din Danemarca, Slovacia, Spania, Franța, Italia, Portugalia și România.

Deschiderea oficială a festivalului a avut loc vineri, 13 iulie, de la ora 19, în Piața Universității, care este și punctul central al ediției aniversare B-FIT in the Street! Toboșari de batucada, dansatoare de cabaret, circari, artiști pe catalige și personaje fantastice dau startul ediției aniversare a B-FIT in the Street! din Piața Universității, după care îi invită pe spectatori la o plimbare în București până târziu în noapte.

Programul primului weekend de festival a inceput la ora 19, în fiecare zi, cu spectacole mobile în Piața Universității, Piațeta Odeon, Cercul Militar, Teatrul Național și străzile Smârdan, Lipscani și Piața Sfântul Anton din Centrul istoric. Reprezentațiile de stradă durează până la ora 23, cu excepție în seara zilei de sâmbătă, 14 iulie, când programul este extins cu spectacole nocturne și o paradă în centrul orașului.

Pe 14 iulie, punctul culminant al primului weekend de festival a inceput de la ora 21:15, în Piața George Enescu, cu premiera mondială a spectacolului de acrobație aeriană Sonics in Wish din Italia.

După spectacol, artiștii prezenți la București pentru primul weekend B-FIT in the Street! pornesc din Piața George Enescu într-o paradă pe Calea Victoriei, Bulevardul Regina Elisabeta și se opresc în Parcul Cișmigiu, unde, de la ora 22:35, începe spectacolul pe apă Water Fools din Franța. Una dintre premierele ediției din 2018 a Festivalului Internațional de Teatru de Stradă “București B-FIT in the Street!”, Water Fools transformă lacul Parcului Cișmigiu în scena unui spectacol poetic lăudat în presa din Anglia, Rusia, America, Australia, Singapore și Argentina.

B-FIT in the Street!” extinde în 2018 aria de desfășurare și tipul de spectacole prezente în festival. Una dintre locațiile ediției aniversare “B-FIT in the Street!”, Parcul Cișmigiu găzduiește în fiecare weekend de festival ateliere și spectacole educative pentru copii. În weekendul 13-15 iulie, publicul cel mai tânăr al festivalului este așteptat la Podul de Nuc din Cișmigiu pentru un atelier de percuție și un atelier de pantomimă și actorie pentru cei mici.

O altă premieră a ediției din 2018: Piața Universității găzduiește, timp de două săptămâni, Collective Strings din Danemarca, prima instalație interactivă prezentată în cadrul festivalului de teatru de stradă de la București. Până pe 29 iulie, instalația din Piața Universității va prinde forme tot mai variate, va fi într-o continuă schimbare în funcție de felul în care bucureștenii și turiștii prezenți la festival aleg să interacționeze cu aceasta.

Festivalul Internațional de Teatru de Stradă București B-FIT in the Street! continuă cu spectacole programate în weekendurile 21-22 iulie, 28-29 iulie și 4-5 august.

Programul complet al festivalului poate fi gasit mai jos:

WEEKEND 1

Vineri, 13 iulie 2018

19:00 Piața Universității
DESCHIDEREA OFICIALA
19:00 – 19:55 Piața Universității
COLLECTIVE STRINGS – instalație interactivă, Danemarca
19:00 – 19:40 Piața Universității
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia
19:00 – 19:45 Piața Universității
BATUCADA TIMBA – toboșari, Spania
AQUAMARINE – dansatoare cabaret, Spania
19:00 – 19:40 Piața Universității – Piațeta Odeon
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
19:00 – 19:40 Piața Universității – Cercul Militar
ORANGE DRUMMERS – toboșari, Slovacia
19:00 – 20:30 Teatrul Național – Piața Universității – Piațeta Odeon – Cercul Militar – Piața Universității
COLORED PEOPLE – spectacol mobil, Franța
20:20 – 21:00 Strada Lipscani
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
ORANGE DRUMMER – toboșari, Slovacia
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia
20:30 – 21:15 Piața Universității
SBANDIERATORI DI ALBA – stegari, Italia
20:30 – 21:20 Piața Revoluției
IN BETWEEN WORLDS – spectacol cu păpuși gigant, Portugalia
21:00 – 21:45 Strada Lipscani
BATUCADA TIMBA – toboșari, Spania
21:30 – 22:10 Piața Universității – Cercul Militar
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
21:30 – 22:10 Piața Universității
ORANGE DRUMMERS – toboșari, Slovacia
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia
21:50 – 22:35 Strada Lipscani
SBANDIERATORI DI ALBA – stegari, Italia
22:10 – 22:55 Piața Universității
AQUAMARINE – dansatoare cabaret, Spania
22:20 – 23:00 Piața Universității
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
ORANGE DRUMMERS – toboșari, Slovacia
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia

 

WEEKEND 1

Sâmbătă, 14 iulie 2018

19:00 – 19:45 Piața Universității
BATUCADA TIMBA – toboșari, Spania
19:00 – 19:45 Piața Sf. Anton
SBANDIERATORI DI ALBA – stegari, Italia
19:00 – 19:40 Strada Lipscani
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia
19:00 – 19:40 Strada Smârdan
ORANGE DRUMMERS – toboșari, Slovacia
19:00 – 19:55 Piața Universității
COLLECTIVE STRINGS – instalație interactivă, Danemarca
19:00 – 20:30 Teatrul Național – Piața Universității – Piațeta Odeon – Cercul Militar – Piața Universității
COLORED PEOPLE – spectacol mobil, Franța
19:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu – Podul de Nuc
DRUM UP CIRCLE – atelier de percuție pentru copii, România
19:45 – 20:30 Piața Universității
PARISIAN STREET CABARET – dansatoare cabaret, Franța
WHITE WORLD – spectacol mobil, Franța
19:45 – 20:30 Piața Sf. Anton
AQUAMARINE – dansatoare cabaret, Spania
20:00 – 20:40 Strada Lipscani
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia
20:00 – 20:40 Strada Smârdan
ORANGE DRUMMERS – toboșari, Slovacia
20:00 – 20:50 Piața Revoluției
IN BETWEEN WORLDS – spectacol cu păpuși gigant, Portugalia
21:15 – 22:05 Piața George Enescu
SONICS IN WISH – spectacol acrobații aeriene, Italia | o singură reprezentație – premieră mondială
22:05 – 22:35 PARADA
Piața George Enescu – Calea Victoriei – Bd. Regina Elisabeta – Parcul Cișmigiu
CELEBRATION PARADE, MIRROR FAMILY, ORANGE DRUMMERS, BATUCADA TIMBA, AQUAMARINE, WHITE WORLD, PARISIAN STREET CABARET, SBANDIERATORI DI ALBA
22:35 – 23:20 Parcul Cișmigiu – Lac
WATER FOOLS – spectacol pe apă, Franța | o singură reprezentație

 

WEEKEND 1

Duminică, 15 iulie 2018

19:00 – 19:45 Piața Universității
BATUCADA TIMBA – toboșari, Spania
19:00 – 19:45 Piața Sf. Anton
SBANDIERATORI DI ALBA – stegari, Italia
19:00 – 19:40 Strada Lipscani
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia
19:00 – 19:40 Strada Smârdan
ORANGE DRUMMERS – toboșari, Slovacia
19:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu – Podul de Nuc
CONTINUU – atelier de actorie și pantomimă pentru copii, România
19:00 – 19:55 Piața Universității
COLLECTIVE STRINGS – instalație interactivă, Danemarca
19:45 – 20:30 Piața Universității
WHITE WORLD – spectacol mobil, Franța
PARISIAN STREET CABARET – dansatoare cabaret, Franța
19:45 – 20:30 Piața Sf. Anton
AQUAMARINE – dansatoare cabaret, Spania
20:00 – 20:40 Strada Lipscani
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia
20:00 – 20:40 Strada Smârdan
ORANGE DRUMMERS – toboșari, Slovacia
20:00 – 20:50 Piața Revoluției
IN BETWEEN WORLDS – spectacol cu păpuși gigant, Portugalia
20:00 – 21:30 Teatrul Național – Piața Universității – Piațeta Odeon – Cercul Militar – Piața Universității
COLORED PEOPLE – spectacol mobil, Franța
21:00 – 21:45 Strada Lipscani
BATUCADA TIMBA – toboșari, Spania
21:00 – 21:45 Strada Smârdan
AQUAMARINE – dansatoare cabaret, Spania
21:30 – 22:10 Piața Universității – Cercul Militar
CELEBRATION PARADE – circ mobil, Slovacia
21:30 – 22:10 Piața Universității
ORANGE DRUMMERS – toboșari, Slovacia
MIRROR FAMILY – pantomimă, Slovacia
21:30 – 22:15 Piața Universității
WHITE WORLD – spectacol mobil, Franța
21:50 – 22:35 Strada Lipscani
SBANDIERATORI DI ALBA – stegari, Italia
22:15 – 23:00 Piața Universității
PARISIAN STREET CABARET – dansatoare cabaret, Franța

 

WEEKEND 2

Sâmbăta, 21 iulie 2018

19:00 – 20:30 Piața Roma, Strada Lipscani, Strada Lipscani – Strada Eugen Carada
CAGED FOAM – spectacol vizual, Franța
19:00 – 20:00 Piața Universității
DISCOVERY PLANETARIO – planetariu, Italia
19:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu – Podul de Nuc
CLOVNERIE & COMMEDIA DELL’ARTE – atelier de clovnerie pentru copii, România
20:00 – 20:55 Piața Universității
COLLECTIVE STRINGS – instalație interactivă, Danemarca
21:15 – 22:00 Piața George Enescu
HOTEL WATERCAGE – acrobație aeriană, Belgia | o singură reprezentație
22:00 – 23:00 Parcul Cișmigiu – Lac
GRAND NOCTURNAL AQUATIC PARADE – spectacol pe apă, Franța | o singură reprezentație

 

WEEKEND 2

Duminică, 22 iulie 2018

19:00 – 20:30 Piața Roma, Strada Lipscani, Strada Lipscani – Strada Eugen Carada
CAGED FOAM – spectacol vizual, Franța
19:00 – 19:55 Piața Universității
COLLECTIVE STRINGS – instalație interactivă, Danemarca
19:00 – 20:00 Piața Universității
DISCOVERY PLANETARIO – planetariu, Italia
19:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu – Podul de Nuc
HODORONKTRONK’S WORLD – atelier creație pentru copii, România

 

WEEKEND 3

Sâmbătă, 28 iulie 2018

19:00 – 20:30 Piața Universității
MATELOȚII. ÎNTOARCEREA PE MARE – musical, România
19:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu – Podul de Nuc
FUN SCIENCE – atelier experimente științifice pentru copii, România
19:00 – 20:00 Parcul Cișmigiu
ATELIER ACROBAȚIE – atelier mers pe catalige pentru copii, România
20:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu
ATELIER DE MARIONETE – atelier de confecționare marionete din carton pentru copii, România
20:00 – 20:55 Piața Universității
COLLECTIVE STRINGS – instalație interactivă, Danemarca
21:00 – 21:25 Piațeta Odeon
DRUM’N’FIRE – spectacol de foc, România
21:15 – 22:05 Piața George Enescu
ETERFEEL – acrobație aeriană, Spania | o singură reprezentație

 

WEEKEND 3

Duminică, 29 iulie 2018

19:00 – 20:30 Piața Revoluției
BÂLCIUL – spectacol teatru de stradă, România
19:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu – Podul de Nuc
MAGITOT – atelier de magie pentru copii, România
19:00 – 20:00 Parcul Cișmigiu
ATELIER ACROBAȚIE – atelier mers pe catalige pentru copii, România
20:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu
ATELIER DE MARIONETE – atelier de confecționare marionete din carton pentru copii, România
20:00 – 20:55 Piața Universității
COLLECTIVE STRINGS – instalație interactivă, Danemarca
21:00 – 21:25 Piațeta Odeon
DRUM’N’FIRE – spectacol de foc, România

 

WEEKEND 4

Sâmbătă, 4 august 2018

19:00 – 19:30 Piațeta Odeon
BUBBLE STREET CIRKUS – spectacol de jonglerie și echilibristică, Italia
19:00 – 19:45 Piața Universității
RUSSIAN FOLK STILT WALKERS – acrobați pe catalige, Rusia
19:00 – 19:45 Strada Lipscani
HISTORICAL ACROBATIC FLAG WAVERS – stegari, Italia
19:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu – Podul de Nuc
CONTINUU – atelier de actorie și pantomimă pentru copii, România
19:00 – 20:00 Parcul Cișmigiu
ATELIER PĂPUȘI – atelier confecționare păpuși de mână, pentru copii, România
20:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu
ATELIER SHADES – atelier pentru copii, România
19:20 – 20:00 Piața Revoluției
PASSAGE – spectacol-instalație, Portugalia
19:45 – 20:30 Piața Universității
BATUCADA FROM CANARY ISLANDS – toboșari, Spania
LES LILAS – dansatoare cabaret, Spania
20:00 – 20:45 Strada Lipscani
STRIGĂTELE PARISULUI – statui vivante, România
21:00 – 21:25 Piațeta Odeon
DRUM’N’FIRE – spectacol de foc, România
20:00 – 20:50 Piața George Enescu
TRANSITION – spectacol nocturn, Germania | o singură reprezentație
21:40 – 22:20 Piața George Enescu – Calea Victoriei – Bd. Regina Elisabeta – Piața Universității
PARADA: RUSSIAN FOLK STILT WALKERS, HISTORICAL ACROBATIC FLAG WAVERS, LES LILAS, BATUCADA FROM CANARY ISLANDS
22:20 – 23:00 Piața Universității
HARAP ALB – marionete gigant, România

 

WEEKEND 4

Duminică, 5 august 2018

19:00 – 19:30 Piațeta Odeon
BUBBLE STREET CIRKUS – spectacol de jonglerie și echilibristică, Italia
19:00 – 19:45 Piața Universității
RUSSIAN FOLK STILT WALKERS – acrobați pe catalige, Rusia
19:00 – 19:45 Strada Lipscani
HISTORICAL ACROBATIC FLAG WAVERS – stegari, Italia
19:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu – Podul de Nuc
DRUM UP CIRCLE – atelier de percuție pentru copii, România
19:00 – 20:00 Parcul Cișmigiu
ATELIER PĂPUȘI – atelier confecționare păpuși de mână, pentru copii, România
20:00 – 21:00 Parcul Cișmigiu
ATELIER SHADES – atelier pentru copii, România
19:45 – 20:30 Piața Universității
BATUCADA FROM CANARY ISLANDS – toboșari, Spania
LES LILAS – dansatoare cabaret, Spania
20:00 – 20:40 Piața Revoluției
PASSAGE – spectacol-instalație, Portugalia
20:00 – 21:30 Strada Lipscani
NOI – spectacol-paradă de Centenar, România
21:00 – 21:25 Piațeta Odeon
DRUM’N’FIRE – spectacol de foc, România
21:00 – 21:45 Piața Universității
RUSSIAN FOLK STILT WALKERS – acrobați pe catalige, Rusia
21:00 – 21:45 Piața Universității
HISTORICAL ACROBATIC FLAG WAVERS – stegari, Italia
22:00 – 22:45 Strada Lipscani
BATUCADA FROM CANARY ISLANDS – toboșari, Spania
LES LILAS – dansatoare cabaret, Spania
22:20 – 23:00 Piața Universității
HARAP ALB – marionete gigant, România

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

%d blogeri au apreciat: